Program wycieczki:
Dzień 1
Wyjazd z umówionego miejsca w godzinach porannych. Przejazd do Zabrza, gdzie czeka nas spotkanie z lokalnym przewodnikiem i podziemna przygoda w Kopalni Guido. W trakcie zwiedzania będziemy mieli okazję m. in.: zjechać pod ziemię autentyczną szolą, odwiedzić najstarsze dostępne rejony kopalni, przekonać się jak wygląda ciężka praca górnika, przejechać się jedyną na świecie dostępną dla turystów górniczą elektryczną kolejką podwieszaną i zobaczyć jak pracują kombajny górnicze – potężne maszyny do urabiania skał i węgla. Po zwiedzaniu przejazd do Gliwic. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem i zwiedzanie gliwickiej Palmiarni. Czeka nas spacer po pawilonach: użytkowym, tropiku, historycznym i sukulentów (tzw. kaktusiarni) oraz cztery ogromne akwaria, które wiernie odzwierciedlają cztery różne środowiska wodne: dorzecza Amazonki, jeziora Tanganika, rzeki Azji Południowo-Wschodniej i polskich rzek. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu w Bytomiu, zakwaterowanie, obiadokolacja, a po niej wieczorne wyjście do Opery Śląskiej na spektakl. Kolejno powrót do hotelu i nocleg.
Dzień 2
Śniadanie, po nim wykwaterowanie i przejazd do Katowic. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem i „Rajza po Muzeum Śląskim”, podczas której dowiemy się m. in. kim był Tadeusz Dobrowolski, czym zajmowali się członkowie grupy Gwarek 58 oraz kim był śląski „Steve Jobs”. Muzeum jest pełne interaktywnych rozwiązań, pobudzających wyobraźnię instalacji oraz realistycznych rekonstrukcji pomieszczeń. Kolejno przejazd do wschodniej części Katowic i zwiedzanie Nikiszowca – unikalnego osiedla robotniczego górników, które liczy sobie już ponad sto lat, a od 2011 roku jest uznawane za Pomnik Historii. Osiedle zostało zaprojektowane przez braci Zillmannów w 1908 roku, w odpowiedzi na rosnące potrzeby mieszkaniowe rozwijającego się górnictwa. Unikalny jest przede wszystkim charakter zabudowy: 9 familoków – wielorodzinnych domów – połączonych w całość. Po zwiedzaniu przejazd do Tych. Na zakończenie wycieczki proponujemy wizytę w Tyskich Browarach Książęcych, które warzą piwo nieprzerwanie od czterech wieków. Podczas spaceru z przewodnikiem na własne oczy zobaczymy jak warzy się „Złoto Tychów” od warzelni aż po rozlew. W zabytkowych wnętrzach Muzeum Browaru czeka na nas ekspozycja pełna fascynujących, piwnych historii Tyskiego. Ukoronowaniem zwiedzania będzie degustacja świeżo uwarzonego piwa Tyskie Gronie 14-dniowe w zabytkowym pubie. Kolejno wyjazd w drogę powrotną, zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.
CENA WYCIECZKI OBEJMUJE:
- realizację programu turystycznego
- przejazd komfortowym autokarem
- zakwaterowanie: 1 nocleg w Hotelu*** w Bytomiu,pokoje 2-osobowe z łazienkami
- wyżywienie: 1 śniadanie, 1 obiadokolacja
- opiekę przewodnika w miejscach tego wymagających
- opiekę pilota, ubezpieczenie NNW, TFG
- zwiedzanie Kopalni Guido w Zabrzu
CENA WYCIECZKI NIE OBEJMUJE:
Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów:
Palmiarnia – ok. 5 zł/os/grupowy,
Muzeum Śląskie – ok. 12 zł/os/ulgowy,
Tyskie Browary Książęce – ok. 23 zł/os,
spektakl – ok. 60-70 zł/os
Program jest ramowy i może ulec zmianie, szczegółowy program wycieczki ustala pilot. Podane ceny biletów wstępu są orientacyjne i mogą ulec niewielkim zmianom, w zależności od terminu wycieczki.
Śląska Rajza (Wersja PDF)