Program wycieczki:
Wyjazd z umówionego miejsca w godzinach porannych. Przejazd do Parku Krajobrazowego Góry Opawskie, spotkanie z przewodnikiem górskim i wędrówka wybraną ścieżką przyrodniczo – dydaktyczną:
”Z Jarnołtówka do Rozdroża Pod Piekiełkiem”
Długość trasy: 2,0 km, Czas trwania wędrówki: ok. 40 min.
Co możemy zobaczyć: tamę w Jarnołtówku, neoromański kościół parafialny p.w. św. Bartłomieja z marmurową XVII-wieczną chrzcielnicą, budynek plebanii ze średniowieczną granitową kropielnicą, sanatorium dziecięce "Aleksandrówka" i XIX-wieczny zespół dworski otoczony starym parkiem, w którym rosną lipy drobnolistne i topole białe - pomniki przyrody ożywionej oraz ciekawe egzoty np. tulipanowiec amerykański. Szlak wiedzie przez odsłonięcia skalne Karliki oraz tereny leśne: dębowo-bukowo-świerkowe. Należy zwrócić uwagę na występujące tu pod ochroną ścisłą gatunki roślinności.
"Z Pokrzywnej przez Olszak i Żabie Oczko do Jarnołtówka"
Długość trasy: 4,3 km Czas trwania wędrówki: ok. 1 h 35 min.
Co możemy zobaczyć: wszystkie wyżej wymienione zabytki Jarnołtówka. Ponadto szlak prowadzi przez tereny leśne, a w wyższych obszarach nabierają one charakteru górskiego o typie siedliskowym- charakterystyczny dla lasów Gór Opawskich. Szlak prowadzi przez odsłonięcia skalne „Karolinki”, pozwala na zdobycie szczytu Olszak (452 m n.p.m.) .Wśród roślinności wiele gatunków objętych jest ochroną ścisłą.
"Przez Górę Chrobrego w Głuchołazach"
Długość trasy: 5,0 km Czas trwania wędrówki: ok. 1 godz. 45 min.
Co możemy zobaczyć: ścieżka wiedzie z części zdrojowej miasta Głuchołazy promenadą spacerową nad rzeką Biała Głuchołaska przez północny szczyt Góry Chrobrego - Przednią Kopę do Parku Zdrojowego w Głuchołazach. Trasa tworzy zamkniętą pętlę. Na uwagę zasługują tu wspaniałe pomnikowe okazy buków rosnących na północnym stoku Góry Chrobrego (Góry Parkowej). W czasie spaceru warto zwrócić uwagę na XVI sztolnię po eksploatacji złota, starą zabudowę zdrojową Głuchołaz, barokowy kościół parafialny św. Wawrzyńca, gotycki kościół cmentarny św. Rocha, rynek z XVI-wiecznymi kamieniczkami, pozostałości murów miejskich z 1350 roku i gotycko-renesansową basztę Bramy Górnej z XIV wieku. Warte zobaczenia są również występujące na tych terenach mrowiska sięgające nawet 1 m.
"Doliną Bystrego Potoku na Biskupią Kopę"
Długość trasy: 7,4 km Czas trwania wędrówki: ok. 2 h 15 min.
Co możemy zobaczyć: Jest to trasa, którą w końcu XIX wieku przebiegał najstarszy szlak Gór Opawskich. Ścieżka rozpoczyna się we wsi Pokrzywna wiedzie doliną Bystrego Potoku - górskiego strumienia z krystalicznie czystą wodą, w której żyje m.in. pstrąg potokowy i strzebla potokowa. W czasie spaceru będziemy mogli podziwiać starą skocznie narciarską oraz ciekawe wychodnie skalne w postaci wysuniętych ambon. Ponadto będziemy mijać wyrobisko powstałe po eksploatacji łupków fyllitowych. Najważniejszym punktem wyprawy jest dotarcie Biskupią Kopę (889 m n.p.m.)- najwyższego szczytu Gór Opawskich, skąd rozpościera się przepiękna panorama.
Po zajęciach wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie wycieczki w godzinach popołudniowych.
CENA WYCIECZKI OBEJMUJE:
- realizację programu turystycznego
- przejazd komfortowym autokarem
- opiekę wychowawców (1 na 15 uczniów) oraz 1 kierownika wycieczki z ramienia szkoły
- ubezpieczenie NNW, TFG
- opiekę pilota i przewodnika górskiego
Uwaga! Program jest ramowy i może ulec zmianie, szczegółowy program wycieczki ustala pilot.
Lekcja geografii w Górach Opawskich - wycieczka klasowa jednodniowa (Wersja PDF)